fűszeres csicseriborsó püré, hommus, vagy hummusz
Hozzávalók:
- 25 dkg főtt csicseriborsó
- 3 evőkanál szezámkrém (tahini)
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 1/2 teáskanál tengeri só
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 evőkanál citromlé
Előkészítés: a csicseriborsót válogassuk ki, majd áztassuk be legalább 12 órára, mert rendkívül kemény termény. Az áztatóvizében főzzük puhára, számítsunk 2-2 1/2 óra főzési időre. A főzés alatt képződő habot szedjük le a víz felszínéről. A kuktában történő főzésnél minimum 45 perccel számoljunk. A csicseriborsó íze lényegesen különbözik az általunk ismert hüvelyes növényekétől, inkább semlegesnek mondható, így könnyedén fűszerezhetjük.
A hozzávalókat gyors fordulatszámú, késes pépesítőgéppel finom krémmé dolgozzuk el, ha szükséges egy kis folyadékkal lazítunk állagán.
A kész hummusz ehető így frissen is, de még finomabb, ha a hűtőszekrényben egy pár órára állni hagyjuk. Lepénykenyérrel (pita), valamint friss zöldségekkel - paprika, paradicsom, uborka - fogyasztjuk. Ha elegánsan akarjuk tálalni, a tálban felszolgált hummusz közepét kanállal kicsit megmélyítjük, egy-két evőkanál finom olívaolajat öntünk bele - ebbe lehet mártogatni a hummusz mellé a pitát -, megszórhatjuk kevés szezámmaggal vagy zahtarral (közel-keleti zöldfűszer) vagy tört gránátalmamaggal is.
Tahini
szezámvaj, szezámmagkrém, összezúzott szezámmag és olívaolaj keveréke
Hozzávalók:
- 20 dkg szezámmag (megpirítva)
- 1 dl víz
- 1 gerezd áttört fokhagyma
- 2 evőkanál olívaolaj
- tengeri só
- 1 citrom leve
A szezámmagot őröljük meg kávédarálóval. Adjuk hozzá a vizet, a fokhagymát, a citrom levét, és jól dolgozzuk össze. Majd adjuk hozzá a sót és az olajat. A vizet apránként adagoljuk, hogy krémszerű legyen
Gomasio
Pirított szezámmagos só:
- 5 rész (pl. kanál) fekete szezámmag
- 2 rész durva tengeri só
A szezámmagokat 2 percig pörköljük közepes tűzön, gyakran kevergetve. Hagyjuk kihűlni, adjuk hozzá a sót, dörzsöljük szét mozsárban és jól keverjük össze.
A szezámsó az egyik leggyakrabban használt ételízesítő a makrobiotikus étrendben.